آزمون EPT در سال ۱۴۰۰ چگونه برگزار می شود

آزمون EPT در سال 1400 چگونه برگزار می شود

اگر دانشجوی مقطع دکتری دانشگاه آزاد هستید حتما تابحال اسم آزمون EPT را شنیده‌اید و یا در آن شرکت کرده‌اید. در این مقاله به بررسی و معرفی کامل آزمون EPT در سال ۱۴۰۰ خواهیم پرداخت.

آزمون زبان انگلیسی EPT دانشگاه آزاد اسلامی چیست؟

EPT یک آزمون زبان انگلیسی برای ارزیابی مهارت زبان انگلیسی دانشجویان مقطع دکتری رشته های مختلف دانشگاه آزاد می باشد و مخفف عبارت English Proficiency Test است. این آزمون از سال ۸۶ برگزار می شود و کسب مدرک آن الزامی می باشد.

از ابتدا، این آزمون به صورت فصلی برگزار می گردید، اما از اردیبهشت ۹۲ تا قبل از بحران کرونا بصورت ماهیانه برگزار می‌شد. بعد از همه‌گیری کرونا این آزمون فقط چند بار برگزار شده است.

مدرک EPT موردقبول کدام دانشگاه‌ها است؟

مدرک قبولی در آزمون EPT فقط مورد قبول دانشگاه آزاد است و فقط هم دانشجویان مقطع دکتری این دانشگاه حق شرکت در آن را دارند و برخلاف آزمون‌های دیگر مانند MSRT وزارت علوم دانشجویان سایر دانشگاه‌ها نمی‌توانند در آن شرکت کنند. همچنین مدرک EPT برای خارج از کشور اعتباری ندارد.

سوالات آزمون ای پی تی به چه شکل است؟

آزمون ای پی تی در سال ۱۴۰۰ شامل ۱۰۰ سوال چهار گزینه‌ای است که به سه دسته موضوعی تقسیم می شود:

  • ۲۵ تست واژگان
  • ۴۰ تست گرامر
  • ۲۰ تست درک مطلب
  • ۱۵ تست کلوزتست (تلفیقی از گرامر و واژگان)

از نظر سختی سوالات آزمون ای پی تی را می‌توان هم‌سطح با درس زبان عمومی کنکور دکتری در نظر گرفت. ویژگی خوبی که این آزمون دارد نداشتن سوالات شنیداری یا همان Listening است.

آزمون EPT نمره منفی ندارد و بهتر است همه سوالات را پاسخ دهید حتی اگر جواب صحیح را پیدا نمی‌کنید.

مدت زمان این امتحان ۱۴۰ دقیقه است و در قالب یک دفترچه سوال برگزار می شود.

در مطلبی جداگانه به بررسی کامل سوالات بخش های مختلف آزمون خواهیم پرداخت.

نمره قبولی در آزمون EPT 1400 چند است؟

تا پیش از آزمون خرداد ۱۴۰۰ نمره قبولی در امتحان ای پی تی ۵۰ از ۱۰۰ بود اما طبق بخشنامه جدید مرکز آزمون زبان دانشگاه آزاد اسلامی نمره قبولی به ۴۸ کاهش یافته است. یعنی اگر شما بتوانید به ۴۸ تست از ۱۰۰ سوال پاسخ صحیح بدهید قبول هستید.

اعتبار مدرک قبولی EPT تا ۲ سال است و در صورتیکه در این مدت موفق به اتمام تحصیل نشوید بایستی مجددا در آزمون شرکت کنید.

نحوه ثبت نام

برای ثبت نام در آزمون ای پی تی بایستی وارد سامانه آزمون زبان دانشگاه آزاد به نشانی english.iau.ac.ir/ept شوید سپس مراحل ثبت نام اینترنتی را انجام دهید. بعد از پرداخت هزینه آزمون ثبت نام شما انجام می شود و طبق برنامه می توانید در آزمون شرکت کنید.

آزمون ای پی تی در چه شهرهایی برگزار می شود

این آزمون در آخرین دوره یعنی مرداد ماه ۱۴۰۰ در شهرهای تهران، تبریز، مشهد، اهواز، اصفهان، شیراز، کرمانشاه، رشت، کرمان، اردبیل، کرج، ساری، یزد، همدان، ارومیه، قزوین، گرگان، خرم آباد، اراک جمعا ۱۹ حوزه برگزار می شود.

هزینه ثبت نام چقدر است

هزینه ثبت نام براساس آخرین دوره مرداد ۱۴۰۰ برابر با ۱۲۵ هزار تومان می باشد که بایستی بصورت اینترنتی آن را در هنگام ثبت نام پرداخت کنید.

منابع آزمون ای پی تی

از آنجاکه این آزمون مشابه آزمون های تافل کاغذی می باشد سامانه دانشگاه آزاد منابع تافل را بعنوان منبع معرفی کرده است. اما با مقایسه سوالات براحتی می توان نتیجه گرفت منابع انگلیسی تاحد زیادی نمی توانند نیاز شما را برطرف کنند. همچنین از آنجاکه اکثریت داوطلبان ای پی تی سطح زبان بالای ندارند به هیچ عنوان مطالعه منابع انگلیسی توصیه نمی شود.

در مطلب جداگانه بهترین منابع فارسی موجود برای این امتحان را به شما معرفی خواهیم کرد.

سوالات متداول

۱. چه کسانی می توانند در آزمون زبان EPT ثبت نام کنند؟

فقط دانشجویان در حال تحصیل در مقطع دکتری دانشگاه آزاد حق شرکت در آزمون را دارند.

۲. آیا برای متقاضیان آزمون EPT سهمیه‌ای در نظر گرفته شده است؟

بله، داوطلبان شاهد و ایثارگر می توانند از امتیاز خود جهت شرکت در آزمون مذکور بهره ببرند.

۳. نمره مشروط در آزمون ای پی تی ۱۴۰۰ چیست؟

داوطلبان آزمون دکتری می توانند با کسب حداقل نمره ۴۰۰ از ۱۰۰۰ یا همان ۴۰ از ۱۰۰ در این آزمون، نمره مشروط را به دانشگاه ارائه نموده و پس از شرکت در آزمون جامع دکتری نمره قبولی خود را تحویل دهند.

Share:

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *